Švédi si upevnili miesto v tabuľke, porazili Švajčiarov

09.05.2015 Celý región

Praha 9. mája (TASR) - Švédski hokejisti zdolali v záverečnom dueli sobotňajšieho programu na MS Švajčiarsko 2:1 po predĺžení. Upevnili si tak postavenie na druhej priečke v pražskej A-skupine, Švajčiarov po dobrom výkone posunul bližšie k bránam štvrťfinále aj jeden bod.

Švédi zakončia svoje pôsobenie v základnej časti šampionátu v pondelok o 20.15 h proti Francúzsku. Ak ho zdolajú v riadnom hracom čase, teoreticky môžu pomýšľať na víťazstvo v skupine, ale to by musela suverénna Kanada zakopnúť až v dvoch súbojoch za sebou. Švajčiarom napriek prehre pomohol aj bod, pretože pred štvrtým Nemeckom majú náskok troch a lepší vzájomný zápas. Už v nedeľu o 20.15 ich však čaká duel proti Kanade a skupinovú fázu zakončia o dva dni neskôr v rovnakom čase proti domácim Čechom.

Švajčiari, posilnení trojdňovým oddychom, sa pustili do Švédov najmä fyzickou silou. V osobných súbojoch boli síce tvrdší, ale v predbránkovom priestore nedôrazní. Inak zaujímavú prvú tretinu, v ktorej plynulú hru v závere často narúšali vylúčenia, vyhrali napokon "Tre kronor" vďaka gólu Lindholma. Švajčiari sa tešili tiež, ale predčasne, podľa videorozhodcu sa puk po Streitovej strele a následnej skrumáži za čiarou neocitol. Atraktívny hokej mal na ľade naďalej dvere otvorené, brejk švajčiarskeho Fialu však zneškodnil Enroth a na druhej strane ukontroloval kolotoč Švédov Genoni. Švajčiari mali v zápase smolu na sporné situácie, no tú zo 41. minúty už videorozhodca Bodemannovi gólovo odobril - 1:1. Skvelá atmosféra držala oba tímy v tempe, dianie na ľade vygradovalo do niekoľkých šancí na oboch stranách, no ani presilovka "Helvétov" v samom závere gól nepriniesla. Naopak tá švédska v predĺžení už áno zásluhou Forsbergovej dorážky.

A-skupina
Švédsko - Švajčiarsko 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Góly: 8. Lindholm (Rask, Ericsson), 64. Forsberg (Eriksson, Ekman-Larsson) - 41. Bodemann (Blum, Ambühl). Rozhodcovia: Sidorenko (Biel.), Bulanov (Rus.) - Suominen (Fín.), Kilian (Nór.), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 15.021 divákov

Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Klingberg, Kronwall, Ekholm, Granberg, Ahnelöv - Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Sjögren, Möller - Ericsson, Rask, Lindholm - Josefson, Lundqvist, Hjalmarsson - Danielsson

Švajčiarsko: Genoni - Geering, Streit, Blum, Josi, Helbling, Grossmann - Bieber, Ambühl, Bodenmann, - Brunner, Almond, Fiala - Suri, Romy, Hollenstein - Walker, Schäppi, Trachsler